Zateplení je asi tím nejznámějším a nejpoužívanějším způsobem, jak dosáhnout energetických úspor, i když významné úspory se dají realizovat i bez něj (viz. např. Energetický management).
Když společně s odborníky dospějete k názoru, že zateplení je krok vhodný a žádoucí, můžete ho udělat hned několika způsoby. Nejběžnější je zateplení obvodového pláště budovy buď kontaktním systémem (ano, to je dobře známý polystyren nebo minerální vata, přikotven ke stěně a překrytý omítkou) nebo odvětrávanou fasádou (mezi izolací stěny a vnější fasádou je vzduchová dutina).
Pokud není například z důvodu ochrany architektonické hodnoty budovy možné zateplení vnějšího obvodu, je možné přistoupit k zateplení konstrukcí z vnitřní strany – tento způsob je ale velmi citlivý na provedení detailů, výpočet rosného bodu a může též zatěžovat statiku budovy.
Potenciál: 8-30 % - takovou úsporu energie a nákladů můžete očekávat, když budovu kvalitně zateplíte
Zajímavost: Nevěříte, že se dá zateplit fasáda popínavými rostlinami? Ale ano, je to prostá fyzika – listy zelených rostlin zpomalí proudění vzduchu okolo fasády a sníží tepelné vyzařování domu do okolí, což vede k úsporám na vytápění. V letních měsících stíněním snižují povrchovou teplotu fasády a zároveň aktivně chladí tím, že opařují vodu.
Druhým nejpoužívanějším opatřením (vedle zateplení objektu, viz Zateplení) k dosažení energetických úspor je výměna nebo zásadní renovace výplní otvorů – tj. oken a dveří, případně světlíků, vikýřů atp. Optimálně se provádí společně se zateplením objektu, pokud se provádí bez zateplování stěn, tak je nutné zateplit minimálně ostění okna z vnější strany.
Preferovaným zasklením bude v souvislosti se zpřísňujícími se legislativními podmínkami rozhodně trojsklo v plastovém, hliníkovém nebo dřevěném rámu.
Pokud například památková ochrana neumožňuje výměnu oken za moderní výše zmíněné typy, je možné vyměnit buď jen zasklení, pokud to stav rámů a kování umožňuje, nebo nechat celá okna odborně repasovat.
Potenciál: Výměna netěsnících oken a dveří umožňuje 8-25% úspory energie, a tím i nákladů.
Zajímavost: Výměnou oken a dveří často zmizí přirozené provětrávání budovy. Pro zajištění zdravého vnitřního mikroklimatu – koncentrace CO2 i vlhkosti - je tedy nutné dbát na správné/časté větrání. Na to po zateplení narazili v nejedné škole - tam kde je potřeba vzduchu obzvláště vysoká – např. třídy plné dětí, je vhodné zvážit i řízené větrání a rekuperací.
Vážné zamyšlení nad stářím, účinností i samotným zdrojem tepla je nutné nejen z důvodu hledání energetických úspor, ale také z pohledu ochrany ovzduší a snižování jeho znečištění. I zde se legislativní požadavky postupně zpřísňují a nejen, že používat některé typy zdrojů nebude v budoucnosti ekonomicky výhodné, provoz těch nejméně úsporných a nejvíce znečišťujících nebude vůbec možný.
Pokud tedy víte, že zdroj vytápění vaší budovy slouží už nějaký ten pátek, zkontrolujte a zkonzultujte s odborníky, zda bude v budoucnosti vůbec možné tento zdroj provozovat, případně jakým jiným zdrojem jej nahradit. V této souvislosti je vhodné zvažovat i doplňkové zdroje – rekuperaci tepla, fotovoltaické panely pro úspory v provozu tepelného čerpadla atd. Pokud je možné zachovat stejný zdroj tepla, je namístě zvážit pořízení zařízení s vyšší účinností. Pokud je vhodná či nezbytná výměna zdroje, můžete dle potřeb provozu budovy i místních podmínek vybírat ze širokého spektra:
Potenciál: Výměna zdroje tepla a zařazení doplňkového zdroje může snížit spotřebu energie na vytápění o 2-75%.
Zajímavost: Věděli jste, že 30-40% tepla vyrobeného uvnitř budovy odchází s odpadní vodou? Rekuperace tepla z odpadní vody dokáže u některých typů provozů, např. u bazénů a akvaparků uspořit až 75% nákladů na vytápění a ohřev teplé vody (a mimo to i 65% emisí CO2). A to už opravdu stojí za to!
Národní centrum energetických úspor, z.s., Evropská 11, 106 00 Praha 6, Česká republika, www.nceu.cz