Spotřeba energie na zajištění osvětlení tvoří v průměru 4 % celkové spotřeby energií v budovách. Zdá se, že je to zanedbatelné procento, ale úspory při svícení lze často realizovat bez velkých stavebních zásahů a dalších investic – mají tak velmi dobrou návratnost. Důležité je zvolit energeticky a ekonomicky nejvýhodnější variantu nebo kombinaci variant. Je totiž možné modernizovat:
Výměna starých zářivek za modernější zářivky nebo LED technologii znamená 30–50 % úsporu energií, u klasických žárovek je to až 40–50 %. Automatické stmívání / zhasínání při dostatečné denní osvětlenosti může zajistit 25–40 % úspor. Čidla pohybu / přítomnosti mohou ušetřit 10 až 30 % elektrické energie.
Standardem pro veřejné budovy je realizace na základě kvalitního projektu a/nebo světelně technického výpočtu tak, aby byly zejména dodrženy hygienické normy s osvětlením spojené.
Potenciál: Úspory až 80 % původní spotřeby energie na svícení.
Zajímavost: Některá řešení mají návratnost do jednoho roku, většina do tří let; dobu návratnosti za tento horizont posunuje nutnost přidávat do soustavy další svítidla, aby byla zajištěna dostatečná osvětlenost dle norem.
Veřejné osvětlení je přirozená součást každého města či obce. Poskytuje pocit bezpečí, funguje jako prevence kriminality a usnadňuje pohyb ve městě. Na druhé straně je ale zdrojem světelného znečištění, negativních vlivů na zdraví člověka, spotřebovává energii a čerpá finanční prostředky z rozpočtů měst a obcí. Až 40 % nákladů obcí na elektrickou energii připadá na veřejné osvětlení.
Je tedy užitečné uvažovat o jeho rekonstrukci a výměně. Klíčovým bodem úspor je bezpochyby výměna zdrojů světla, zejména využití LED diod, ale také řízení intenzity světla dle denní doby, pohybu obyvatel atd. přináší významné úspory.
Co je nutné zdůraznit, je zejména koncepční přístup. Je přirozené, že se veřejné osvětlení obnovuje postupně, dle dostupnosti finančních prostředků i dalších podmínek – např. probíhajících a plánovaných rekonstrukcí ulic. Celkový plán ale pomůže nastavit optimální parametry a dosáhnout v horizontu několika let efektivní a kompletní obnovy. Kdo nechce čekat, může zkusit financování prostřednictvím EPC projektů – bez investičních nákladů změní osvětlení hned a investici splácí z ušetřených peněz postupně v průběhu následujících let.
Potenciál: Úsporu až 80 % původních nákladů na veřejné osvětlení může přinést jeho komplexní rekonstrukce.
Zajímavost: Moderní veřejné osvětlení dokáže svítit tam kam má, a ne pánubohu do oken, snižuje tak negativní vlivy světelné znečištění a přispívá tak k přirozenějšímu fungování přírodních cyklů.
Národní centrum energetických úspor, z.s., Evropská 11, 106 00 Praha 6, Česká republika, www.nceu.cz