Voda sice není přímo svázána s elektrickou energií, ale její úspory jsou logickou součástí komplexnějších projektů úspor (například EPC projekty). Mají potenciál podílet se na ekonomických úsporách – jak úsporou objemu odebírané pitné vody, tak i úsporami na dalších poplatcích – např. za odvod srážkových vod.
Cílem efektivního nakládání s vodou je celkové snížení spotřeby vody v objektech, ale také zadržení dešťové a šedé vody v místě za účelem dalšího využití.
Primárním opatřením je instalace spořičů na zařízeních sanitárních zařízení – perlátory na armaturách, WC stop u splachování.
Ostatní opatření většinou vyžadují stavební zásahy – rekonstrukce rozvodů pitné a užitkové vody, rekonstrukce kanalizačních sítí včetně řešení oddílné kanalizace příp. instalace zařízení pro rekuperaci tepla/chladu z odpadních vod. Další možností úspor je ohřev vody pomocí solární energie.
Ke zpomalení odtoku srážkových vod se využívají vegetační tzv. zelené střechy, retenční a akumulační nádrže, vsakovací zařízení. Akumulovaná voda může být dále využita namísto pitné na závlahy nebo splachování.
Potenciál: Až 50% pitné vody na mytí dokáží spořit perlátory, až 70% vody na splachování WC stop.
Zajímavost: Víte, že platba za odvod odpadních vod, tzv. stočné, tvoří v případě veřejných budov řádově stovky tisíc korun a např. zelená střecha dokáže tuto částku srazit na polovinu. A to už se určitě vyplatí.
Národní centrum energetických úspor, z.s., Evropská 11, 106 00 Praha 6, Česká republika, www.nceu.cz